گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1396/04/31 - 16:33
كد :1

نقش لوستر در دکوراسیون داخلی منزل

لوسترها، یکی از دوست داشتنی ترین تجهیزات نورپردازی برای منزل هستند زیرا با ابهت و جذابیتی که دارند، می توانند زیبایی بیشتری به دکوراسیون داخلی خانه ببخشند. می توانید در هر فضایی که دوست دارید از لوستر استفاده کنید؛ در ورودی، اتاق خواب، پذیرایی، غذاخوری، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حتی در آلاچیق های بیرون خانه نیز وجود یک لوستر زیبا جذابیتی مثال زدنی ایجاد می کند. مدل لوستری که انتخاب می کنید، ابعاد آن تاثیر بسیار زیادی در حال و هوای داخلی فضای مورد نظرتان دارد.

نقش نورپردازی در دیزاین منزل

نورپردازی منزل از عوامل موثر در زیبایی دکوراسیون داخلی منزل است و استفاده از لوستر و آباژور تاثیر زیادی در طراحی داخلی و فضای داخلی منزل دارد. همچنان که به هنگام انتخاب لوازم دکوراسيوني هماهنگي آنها به لحاظ مدل و سبک را در نظر مي گيريد در تهيه لوستر نيز اين مهم را مورد توجه قرار دهيد به عنوان مثال در يک فضاي کاملاً مدرن، آويختن لوستري با آويزهاي کريستالي کاري ناصحيح بوده و به لحاظ دکوراسيوني محيطي ناهماهنگ را سبب مي شود.  اگر اتاق نشيمن شما زواياي زيادي دارد يا اسبابي که در آن استفاده شده پر از زاويه است، بهتر است از يک لوستر گرد و بدون زاويه براي تلطيف اين فضا استفاده کنيد. بهترين روش براي تنظيم نور اتاق‌نشيمن با کمک لوستر و آباژور آن است که از لامپ‌هاي زرد و آفتابي با توناژ رنگي مختلف اما نامحسوس استفاده کنيد تا بتوانيد جلوه زيادي به فضاي نشيمن داده و به رومانتيک شدن اين اتاق کمک کنيد.

نقش لوستر در دکوراسیون داخلی منزل

 

نکات استفاده از لوستر در منزل

استفاده از لوستر با سایز مناسب یکی ار ارکان مهم نورپردازی است . برای آنکه بتوانید به راحتی یک لوستر با سایز مناسب را برای اتاق خود انتخاب کنید در اینجا یک فرمول ساده و راحت را به شما آموزش می دهیم .ابتدا طول و عرض فضای مورد نظر خود را به واحد فوت تبدیل کنید ( هر ۶۰ سانتی متر یک فوت است ) سپس طول و عرض را با یکدیگر جمع کنید . عدد حاصله اندازه مناسب  لوستر شما به اینچ است ( هر اینچ ۲٫۵۴ سانتی متر است ).به عنوان مثال یک اتاق ۱۰ در ۱۴ فوت نیاز به یک لوستر ۲۴ اینچی دارد .البته این فرمول برای فضای نهار خوری استفاده نمی شود زیرا در فضای نهار خوری لوستر باید در بالای میز نهار خوری قرار بگیرد و اندازه ی آن باید حدود نصف و یا دو سوم عرض میز نهارخوری باشد. اگر در فضای نهار خوری از بزرگ ترین ابعاد ممکن برای لوستر استفاده می کنید حتما ارتفاع نصب لوستر را بلند کنید و آن را نزدیک سقف نصب کنید تا بزرگی آن خللی در زیبایی فضای طراحی شده شما ایجاد نکند.اگر فضا به شما اجازه می دهد بهتر است لوستر شما از تمامی دیوار های پیرامونی و حتی همگی المان های دکوراسیون حداقل یکصد و چهل سانتی متر فاصله داشته باشد . البته این مقوله در فضاهای کوچک امکان پذیر نمی باشد اما برای سایر فضا ها یک اصل کمک کننده می باشد.

اهمیت استفاده از لوستر در منزل

لوستر های پر کار کلاسیک را به علت اینکه فضای بصری زیادی را به خود اختصاص می دهند ،در ارتفاعی بالا تر از اندازه ی نرمال نصب لوستر ها نصب کنید تا هم چشم نوازی لوستر شما بیشتر شود و هم فضای شکیل تری داشته باشید.بهتر است فاصله ی لوستر با میز نهارخوری حدود ۷۵ تا ۹۰ سانتی متر باشد تا هم میز و چیدمان روی میز شما را به زیبایی روشن کند و هم از احتمال برخورد سر با لوستر جلوگیری شود .در یک فضای نسبتا بزرگ بهتر است به جای استفاده از یک لوستر بزرگ از دو لوستر کوچک تر استفاده شود  تا فضای شما خاص تر دیده شود .لوستر ها نه تنها برای فضای پذیرایی و نشیمن زیبا هستند بلکه برای فضای ورودی ، اتاق خواب ، دفترکار و حتی آشپزخانه نیز زیبا و مناسب اند همیشه یک لوستر هم راستا با سبک فضای شما لوستر مناسب نیست. گاهی یک لوستر طراحی شده ی پر کار در یک فضای مدرن و یا یک اوستر فلزی در یک فضای پر از اثاثیه آنتیک چشم ها بیشتر به خود خیره می کند .نکته آخر اینکه حتما برای لوستر های خود از پریز دیمر دار استفاده کنید تا بنا به خواست و موقعیت موجودبتوانید مقدار نور لوستر خود را تنظیم کرده و فضایی پر نور و نشاط و یا آرام و رمانتیک خلق کنید.

انواع مختلف لوستر

  • لوستر خطی مدرن
  • لوستر شاخه ای
  • لوستر دیواری
  • لوستر کلاسیک
  • لوستر فانتزی
  • لوستر سقفی ال ای دی

لوستر مناسب  پذیرایی

اگر تصمیم دارید تا لوستر اتاق پذیرایی خود را تغییر دهید و به دنبال منبع نور جدیدی می‌گردید باید با توجه به شرایط اتاق انتخاب لوستر مناسب را انجام دهید. برای این انتخاب باید به دکوراسیون اتاق و رنگ‌های استفاده شده در مبلمان دقت کرد. انتخاب لوستر کلاسیک و بسیار بزرگ برای فضاهای کوچک باعث می‌شود فضا کوچک‌تر به نظر برسد.لوسترهای کلاسیک می‌توانند در فضاهای بزرگ‌تر استفاده شوند و با ترکیب چند مدل دیواری دکوراسیون اتاق پذیرایی را تکمیل کنند. انواع لوسترهای کلاسیک با توجه به اندازه و ابعاد آن می‌تواند در دکوراسیون هر خانه‌ای استفاده شود اما بهتر است پیش از خرید به ابعاد و ارتفاع آن دقت شود.

نور مناسب برای پذیرایی

یکی از رایج ترین سوالات خریداران لوستر این است که، مثلاً برای چه فضایی چه نوع لوستر و با چه ابعادی استفاده کنیم.باید عنوان کنیم که یک جواب مشخص و قاطع برای این سوال وجود ندارد، بهتر است برای تعیین تعداد لوستر یا تعداد شاخه های هر لوستر دو فاکتور مهم را در نظر بگیرید

  • میزان نوردهی لوستر با توجه به تعیین هدف از خرید لوستر
  • تناسب لوستر با محیطی که قرار است لوستر در آن قرار بگیردمیزان روشنایی بقیه منابع نوری را حساب کنید و سپس لوستری انتخاب کنید که تکمیل کننده آن باشد. برای مثال تامین روشنایی مناسب برای فضای ورودی، به میزان نور 200 تا 400 وات نیازمند است.

دقت داشته باشید که لوستر دارای چند لامپ است زیرا هرچه تعداد لامپ هایش بیشتر باشد، نور و روشنایی بیشتری را تولید می  کند و اگر این میزان روشنایی بیشتر از حد مورد نیاز شما برای آن فضا باشد، مجبور می شوید لامپ های بعضی از شاخه های آن را خاموش کنید که در این حالت جلوه ی نازیبایی پیدا خواهد کرد. البته می توانید از لوسترهایی که لامپ هایشان دارای پوشش است نیز استفاده کنید تا میزان نور خروجی را کنترل کنید.

انتخاب اندازه مناسب

در انتخاب لوستر، علاوه بر کاربری فضا، باید به وسعت آن هم توجه کنید.بهتر است برای پذیرایی و فضاهای نشیمن بزرگ از لوستر های بزرگ و حجیم و برای نشیمن های کوچک تر از لوستر های کم حجم و سبک تر استفاده شود. معمولاً خرید لوستر های حبابی برای این فضا ها متداول نمی باشد و نمای زیبایی به این فضا ها نمی دهند. در اتاقی با ابعاد وسیع، یک لوستر بزرگ بیشتر خودش را نشان می دهد و تناسب بیشتری با فضا دارد. اگر به تجهیزات نوری کوچکتری احتیاج دارید، می توانید به جای لوستر از چراغ آویز استفاده کنید.در صورتی که سقف منزل چندان بلند نیست، بهتر است لوستر بلند و آویز انتخاب نکنید. چرا که سقف خانه را کوتاه تر نشان می دهد. پس توصیه می کنیم مدل های سقفی را انتخاب کنید و در کنار آن یک چراغ دیوارکوب یا یک آباژور هماهنگ با طراحی لوستر استفاده کنید.توجه داشته باشید که لوستر مناسب خانه ی شما باید با مبلمان منزلتان هماهنگ باشد. برای مثال اگر تصمیم دارید لوستر را بالای میز غذاخوری نصب کنید، توجه داشتن به شکل و ابعاد میز به خصوص نقطه وسط آن اهمیت بسیار دارد. لوستر و میز نباید حالتی غالب بر یکدیگر داشته باشند و باید متناسب به نظر برسند. در این حالت قطر لوستر باید حداقل 30 سانتی متر از عرض میز کمتر باشد و حداقل 120 سانتی متر از دیوار های اتاق فاصله داشته باشد. علاوه بر این نقطه ی وسط آن باید با نقطه ی وسط میز در یک محور قرار بگیرد.

راهنمای انتخاب سایز لوستر

تعیین مناسب سایز برای اتاق یا محوطه ی نشیمن یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب لوستر است. اگر لوستری کوچک تر از اندازه ی مناسب انتخاب کنید در فضای شما گم خواهد شد و به چشم نمیاید و عملا بودجه ی شما هدر رفته است و اگر انتخاب شما بیش از حد بزرگ باشد رسما  تناسب شما را در هم شکسته و زیبایی فضا را پایمال خواهد کرد.بیش از هر چیز به خاطر داشته باشید که استایل و وزن بصری لوستر روی تعیین سایز مناسب تاثیر به سزایی دارد. لوستر با وزن بالای نوری کمی کوچک تر به نظر میرسد در حالی که لوستر با نور های کوچک (لامپ های کوچک) کمی بزرگ تر.راه ساده برای تعیین سایز لوستر این است که طول و عرض اتاق را بر حسب فوت (برای تبدیل متر به فوت ، متر را در 3.3 ضرب کنید) با هم جمع کنید. این عدد قطر لوستر شما بر حسب اینچ خواهد بود. برای مثال لوستر مناسب برای یک اتاق 3*4 مطابق زیر محاسبه میشود. (هر اینچ برابر 2.54 سانتی متر است)